Fissür Örtücü

 

   Fissürler, dişlerin çiğneyici yüzeylerinde bulunan derin oluklardır. Diş çürükleri genellikle yiyeceklerin biriktiği ve tam olarak temizlenemeyen bu oluklardan başlar.

  Fissür örtücüler ise, diş üzerindeki oluklara mikro mekanik olarak tutunarak fiziksel koruyucu bir tabaka oluşturular. Böylece bu derin oluklar sığlaşarak gıdaların birikemeyeceği ve kolay temizlenebilen alanlar haline gelirler.

  Fissür örtücüler, tüm dişlere uygulanabileceği gibi, özellikle 6 yaş civarında çıkan 1. büyük azı dişlere, dişler çürümeden yapılması çürüğe karşı büyük oranda koruyuculuk sağlar.

  Fissür örtücülerin kalıcılığı 6 ayda bir kontrol edilmeli, gerekli ise tekrarlanmalıdır. Fissür örtücü bir süre sonra kaybedilse dahi, dişteki olukların derin noktalarında 7-10 yıl kadar kaldığı ve koruyuculuğunu devam ettirdiği kanıtlanmıştır.

   Fissür örtücüler tek seanslık, oldukça kolay uygulanabilen bir yöntemdir. Önce diş temizlenir, kimyasal bir ajan uygulanır ve kurutulur. Akışkan bir madde olan fissür örtücü dişe sürüldükten sonra ışıklı dolgu cihazıyla sertleştirilir.

  Uygulamadan sonra çocuğun yemek yemesinde bir sakınca yoktur.  Bu uygulamada dişin dokusuna bir işlem yapılmadığından, çocuğunuz için de oldukça konforlu bir işlemdir.