Beslenme ve Çürük

  Diş çürüğü beslenme şekli ile direkt ilişkilidir. Çürük oluşumuna neden olduğu bilinen karbonhidratlı ve yapışkan yiyecekleri ana öğünler dışında sıkça tüketmek çürük oluşumuna davetiye çıkarır. Bu tarz yiyecekleri mümkün olduğunca sınırlamak, tüketildiğinde de akabinde dişlerin temizlenmesini sağlamak gereklidir.

  Gıda maddelerinin asit yapıda olması da (kolalı içecekler ve sitrik asit içeren meyve suları gibi) diş minesinin güçsüzleşmesine sebep olabilir.

  Ara öğünlerde dişlerin mekanik temizliğine yardımcı özelliği olduğu bilinen elma, havuç gibi besinlerin veya diş çürüğü oluşumunu azalttığı kanıtlanmış olan peynirin bir miktar tüketilmesi uygundur.

   Bebeklerde görülen biberon çürükleri (beslenme çürüğü) de yine biberon içerisinde verilen gıdaların dişler üzerinde kalması sonucunda oluşurlar. Özellikle geceleri tükürük akışının azalması nedeniyle tükürüğün yıkayıcı etkisi de azaldığından, uykuya geçmeden önce dişlerin fırçalanması veya en azından bir miktar suyla dişlerin temizlenmesi sağlanmalıdır.

 

 Biberon (beslenme) çüükleri;

    HAFİF TİP BESLENME (BİBERON) ÇÜRÜĞÜ    ŞİDDETLİ TİP BESLENME ÇÜRÜĞÜ